wtorek, 8 maja 2012

Maj


Maj to miesiąc idealny do zaczęcia przygody ze zbieraniem ziół. Już powinny być możliwe zbiory:
- liści babki lancetowatej
- liście jeżyny
- liście maliny
- liście brzozy
- liście i kwiaty mniszka lekarskiego
- ziele pokrzywy
- kwiaty bzu
- kwiaty tarniny
- kwiaty prymułki żółtej
- pąki sosny

Zioła zbieramy w słoneczny dzień i suszymy w przewiewnym miejscu (nie na słońcu) lub przerabiamy wg receptur. Dobrze wysuszone zioła można trzymać w pojemnikach (susz trzymam w zakręconych słoikach).

Dlaczego zioła?
Zioła odpowiednio dobrane do schorzenia leczą (i tak jak leki z aptek – nieodpowiednio dobrane szkodzą, działają do siebie antagonistycznie, uczulają, więc proszę uważać!). Ale w porównaniu do leków – są za darmo! Wystarczy przejść się po łąkach i lasach by zapełnić apteczkę. I spiżarnię.

Smacznego i na zdrowie :)

3 komentarze:

 1. Uwielbiam zioła! W postaci naparów, herbatek, płukanek oraz jako przyprawy :) Jak już będę mieć domek z ogródkiem to będzie w nim miejsce na ziółka, bo sadzenie i patrzenie jak rosną to też fajna sprawa (nie mam na myśli brzozy czy sosny, te niech pozostaną w naturze :P, ale taki bez czy maliny fajnie mieć swoje, że nie wspomnę o moich ukochanych jedzeniowych: tymianku i bazylii). Jak długo suszysz zioła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też marzę o domku z ogródkiem... strasznie bym chciała mieć kawał zieleniny przed domem, ogródek z warzywami, owockami i ziółkami... póki co mam 1 doniczkę, jedną jedyną niespałaszowaną przez koty (i to nie jest kaktus ;)
   chyba zrobię sobie prowizorkę na parapecie za szybą i postawię doniczki z poziomkami :) ja będę mieć poziomki, a koty kino owadowe
   póki miałam jeszcze balkon, to miałam własne pomidory, poziomki, ziółka.. ach...
   jeśli chodzi o zioła to przyznam się do lenistwa w poszukiwaniach: kupuję w głównej mierze już ususzone, ale tak to suszyłam np kwiat lipy 2-3 dni (zbierałam suche, nie padało od długiego czasu). w takiej formie przetrwała kilka lat! wyrzuciłam w końcu, przy przeprowadzce

   Usuń
 2. przy okazji jeszcze dodam od siebie, że jak zbierać zioła to teraz w maju bo mają najwięcej leczniczych substancji oraz w fazie księżyca przybywającego niż ubywającego.:)
  Camel

  OdpowiedzUsuń